VGR som Innovationsmotor 2.0
Diarienummer | |
Koordinator | Västra Götalandsregionen - Innovationsplattformen |
Bidrag från Vinnova | 3 261 960 kronor |
Projektets löptid | augusti 2022 - juni 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Medtech4Health: utlysning för strategiska projekt |
Syfte och mål
VGR har tagit fram en modell för att underlätta innovation i samverkan mellan vårdverksamhet, näringsliv, akademi och patient. Enligt modellen tydliggör vården sina utmaningar och efterfrågar omvärldens lösningar för att hitta de lösningar som ger största möjliga nytta. Nu vidareutvecklar och sprider vi samverkansmodellen genom piloter i flera vårdverksamheter. I varje pilot kommer behov och utmaningar att matchas med lösningar genererade via samverkansaktiviteter. Bla kommer olika metoder för att kommunicera med externa parter samt sänka trösklar för samverkan att testas.
Förväntade effekter och resultat
Den framtagna modellen skapar struktur för innovationssamverkan inom vårdsystemet. Vårdmedarbetare görs medvetna om vad innovation är och hur man kan jobba med innovation i samverkan. Brukandet av modellen bidrar till att stärka näringslivets och akademins förmåga att matcha sina existerande och framtida lösningar mot vårdens verkliga behov samt skapar förutsättningar för ökad kvalitet och mer effektivt resursnyttjande i svensk hälso- och sjukvård.
Planerat upplägg och genomförande
Samverkansmodellen kommer att tillämpas och utvecklas genom att köra ett antal piloter med utvalda verksamheter inom VGR. Först ut är handkirurgen vid Sahlgrenska universitetssjukhuset. Ledning och organisation kommer att byggas med representanter från vården, branschorganisation, akademi, patienter och stödfunktioner inom VGR. Olika innovationsutbildningsaktiviteter med vårdmedarbetare samt samverkansaktiviteter med akademi, näringsliv och patienter kommer genomföras och utvärderas. Vi kommer också fokusera på att sprida kunskap om modellen.