Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Upplevelseinriktade digitala kvällskurser - breddning av turistattraktioners verksamhet

Diarienummer
Koordinator Necessaire Stockholm AB
Bidrag från Vinnova 706 500 kronor
Projektets löptid oktober 2020 - maj 2021
Status Avslutat
Utlysning Innovationer i krisens spår
Ansökningsomgång Omställning av samhälle, verksamheter och produktion i spåren av coronaepidemin

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet var att utveckla en digital kursverksamhet med fokus på kollaborativt lärande och multisensoriska inslag. Målet var att med Fotografiska som behovsägare utveckla två digitala kurser, metodutveckla och testa inslagen av kollaborativt lärande och multisensorik med deltagare, färdigställa två piloter som också är affärsmässigt hållbara, sprida innovationen till andra. Vi har gjort just detta, med kurserna ”Storytelling genom bilder” (praktisk) och ”Fem ögonblick som förändrade fotohistorien” (teoretisk/konsthistorisk) som gick digitalt via Zoom under våren 2021.

Långsiktiga effekter som förväntas

Metoderna/kurserna upplevdes som mycket innovativa och deltagarna var oerhört positiva. De multisensoriska inslagen, till exempel "välj en låt som fångar din läsning av bilden" eller "fånga den här doften i en abstrakt bild" var populära. De kollaborativa övningarna föll också väl ut, t ex i form av bildläsning eller iscensättning av ett konsthistoriskt bråk. Kurserna var otroligt uppskattade och skapade många nya vänskaper. Intresset för kurserna och metoderna har varit stort på seminarierna, både från museisektorn men också från utbildnings- och kommunikationssektorn.

Upplägg och genomförande

Vi utvecklade två upplevelseinriktade digitala kurser, ”Storytelling genom bilder” och ”Fem ögonblick som förändrade fotohistorien”, och genomförde dessa med deltagare (50 resp. 18 personer). Metoderna togs fram i ljuset av omfattande research, omvärldsbevakning, samlade erfarenheter, tester och fokusgrupper. Under kursernas genomförande lades stor vikt vid kontinuerlig utvärdering och feedback på övningarna och inslagen. Kursen gavs på Zoom och deltagarna fick ett utskick en parfym och dikt respektive lärobok med posten.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 21 juni 2021

Diarienummer 2020-03958