TallBoard: Användning av tallolja i industriell fiberskivor
Diarienummer | |
Koordinator | Linnéuniversitetet - Linnéuniversitetet Institutionen för skog & träteknik |
Bidrag från Vinnova | 5 000 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2023 - april 2026 |
Status | Pågående |
Utlysning | Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation |
Ansökningsomgång | Möjliggörande teknologier och processer för biobaserade produkter |
Syfte och mål
TallBoard-projektet syftar till att etablera en ny värdekedja för skogsmaterial genom att ersätta det fossilbaserade syntetiska paraffinvaxet med talloljebaserade hydrofoba formler i fiberskivor i industriell skala och avsevärt minska koldioxidavtrycket för de slutliga fiberskivorna. De tidigare Vinnova-BioInnovation-projekten visade den stora potentialen i att använda talloljebaserade hydrofoba medel i fiberskivor i labb- och pilotskala, medan detta projekt inriktas på uppskalningspotentialen för tillverkning av fiberskivor i fullskaliga industriella miljöer.
Förväntade effekter och resultat
Projektet avser att byta ut det fossilbaserade paraffinvaxet i fiberskivor genom att skapa en ny värdekedja för skogsbioraffinaderi genom utveckling av mervärdesprodukter från tallolja, tillverkning av ett effektivt biobaserat hydrofobiskt medel och produktion av fiberskivor i industriell skala (TRL7), och därmed slå samman skogsbioraffinaderiet med den befintliga värdekedjan för träprodukter. Denna effekt som uppstår när fossilbaserade material byts ut mot material från förnybara resurser är en potentiell strategi för att minska utsläppen av växthusgaser i atmosfären.
Planerat upplägg och genomförande
TallBoard-projektet leds av Linnéuniversitetet (LNU). Projektaktiviteterna styrs av viktiga svenska och internationella företag i värdekedjan för skogsprodukter, och de vetenskapliga frågorna kommer att besvaras av de akademiska partnerna, t.ex. LNU och SLU. Genomförandeplanen omfattar i) utveckling av biobaserade hydrofoba medel från talloljederivat, ii) utvärdering av de hydrofoba effekterna i fiberboardpaneler i labb-, pilot- och industriell skala (mål TRL7), och iii) analys av marknads- och hållbarhetsrelevanserna (mål MRL5 och SRL5).