Systemstöd för ökad redistribution av funktionellt livsmedelssvinn - producerat mat ska ätas
Diarienummer | |
Koordinator | STOCKHOLMS STADSMISSION - Stockholms Stadsmissions Huvudkontor |
Bidrag från Vinnova | 452 000 kronor |
Projektets löptid | november 2018 - juni 2019 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Cirkulär och biobaserad ekonomi |
Ansökningsomgång | Cirkulär och biobaserad ekonomi |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet för projektet var att utveckla en konceptdesign för ett digitalt registreringssystem som kan säkerställa spårbarhet, underlätta kommunikationen och bidra till att mäta effekterna i ideell sektors redistribution av överskottslivsmedel. Genom omvärldsanalys, intervju och workshops med systemets användare och donatorer av överskottslivsmedel finns det vid projektavslut ett designkoncept som planeras utvecklas, testas och implementeras under projektets etapp 2. Nya utvecklingsområden och projektpartners ska involveras i etapp 2.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultatet är en färdig konceptdesign för ett digitalt registreringssystem som kan säkerställa spårbarhet, underlägga kommunikationen och bidra till effektmätning av ideell sektors redistribution. Vi har även identifierat nya områden det är relevant att jobba med i projektets etapp 2, bland annat digitaliserad spårbarhet mellan donerade butiker och mottagande ideella aktörer samt effektmätning av sociala och miljömässiga effekter. Samt nya projektpartners i etapp 2.
Upplägg och genomförande
En kombination av olika metoder har använts: omvärldsanalys, individuella möten och workshops har gett oss den breda förståelsen i området och men samtidig också insikt i konkreta lösningar, vissa vi kommer jobba vidare med under etapp 2. Genom att involvera användare inom både ideell sektor och livsmedelsbranschen, samt med hjälp av RISE specialkompetens och stadsmissionernas kompetens och erfarenheter inom matredistribution, har vi utvecklat en konceptdesign som är redo att utvecklas och testas i etapp 2.