Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Stärkta förutsättningar för utbildningar på masternivå

Diarienummer
Koordinator Arbio AB
Bidrag från Vinnova 2 600 000 kronor
Projektets löptid november 2021 - november 2026
Status Pågående
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation

Syfte och mål

Syftet med projektet är att komplettera företagsforskarskolan "Resurssmarta processer" med en kompetensförsörjningssatsning även på masternivå. Målet med masterprojektet är att stärka förutsättningarna för utbildningar på masternivå inom området resurssmarta industriella processer.

Förväntade effekter och resultat

Kurser och utbud på masternivå är samordnade nationellt för att vara innehållsligt heltäckande, för resurseffektiv samverkan mellan lärosäten, samt med industrin Plattformen Treesearch har en tydlig roll avseende kommunikation, seminarier, erfarenhetsutbyten och kursverksamhet på masternivå. Doktorander, post docs, forskare och handledare som medverkat i företagsforskarskolan engagerar sig i utveckling av och som lärare i kurser på masternivå. Utbildningar på masternivå har sådan attraktivitet att söktryck och genomströmning motsvarar den biobaserade industrins behov.

Planerat upplägg och genomförande

- Nationell plattform för samordning mellan kurser och mellan utbildningsanordnare - Arbetsgrupp med representanter från samtliga ingående universitet. - Studentråd som bollplank kring attraktivitet och stöd vid praktiska aktiviteter - Stöd från HR-representanter för företagen samt från Skogsindustrierna och IKEM - Lärarkapacitet för undervisning inom framtida kursutbud - Etablera området som attraktivt för studier och arbete - Kunskapsspridning och nyttiggörande - Samverkan med Treesearch

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 1 december 2021

Diarienummer 2021-04403