Smarta sensorer för säkerhets- och miljökvalitetskontroll
Diarienummer | |
Koordinator | Linköpings universitet - Linköpings tekniska högskola Inst f fysik kemi & biologi IFM |
Bidrag från Vinnova | 100 000 kronor |
Projektets löptid | januari 2025 - december 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Samarbete mellan Sverige och Israel |
Ansökningsomgång | Planeringsbidrag för samarbeten med små, smarta länder, Singapore eller Israel. |
Syfte och mål
Vi kommer att hitta en partner som hjälper oss att utveckla en lågeffekts, högeffektiv och kostnadseffektiv elektrooptisk modulator och/eller lysdiod i det mellaninfraröda (Mid IR) spektralområdet för integrering i gassensorer producerade av Senseair AB. Denna implementering kommer att förbättra signal-brusförhållandet och därigenom förbättra enhetens känslighet. Som ett resultat kommer det att öka produktens funktionalitet och konkurrenskraft och utöka dess utbud av applikationer.
Förväntade effekter och resultat
Vi förväntar oss att hitta ett team från Singapore eller Israel att samarbeta med för att skapa en elektrooptisk modulator och/eller en lysdiod i det mellaninfraröda (MIR) spektralområdet.
Planerat upplägg och genomförande
Först kommer vi att studera de vetenskapliga arbetena och de teknologiska möjligheterna hos potentiella partners. För det andra kommer vi att utveckla en strategi för att lösa vårt problem, diskutera hur vi kan göra projektet ömsesidigt fördelaktigt, undersöka varandras teknologiska möjligheter och introducera partnern/partnerna till detaljerna i vår gasanalysator för att få en bättre förståelse av problemet. Slutligen kommer vi att börja söka finansiering för vidare samarbete.