Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Skalbar Omnichannel för B2C E-handel

Diarienummer
Koordinator MOKINI AB
Bidrag från Vinnova 790 595 kronor
Projektets löptid november 2018 - december 2020
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Vi har under projektets gång tagit fram en skalbar omnichannel lösning för B2C e-handel med fokus på små och medelstora företag. Lösningen gör det möjligt för företagen att uppnå relevantare och bättre kommunikation med sina kunder över flera kanaler, nyttja sin kunddata effektivare och på så sätt öka sin försäljning, konkurrenskraft och tillväxt.

Långsiktiga effekter som förväntas

Den tekniska lösningen gör det möjligt för små och medelstora e-handelsföretag att utan att behöva genomföra tidskrävande integrationer nu effektivt kan nyttja all sin relevanta kunddata över flera marknadsföringskanaler för att uppnå en högre tillväxt.Vi har redan kunnat observera en hög ROI för flera e-handlare som testat lösningen.

Upplägg och genomförande

Intervjuer och workshops hölls med e-handlare samt tänkbara partners. Mockups togs fram, tekniken och systemarkitektur utvecklades och första versionen av omnichannel lösningen färdigställdes. Lösningen har börjat testas tillsammans med kunder under projektets gång och samarbete har varit nära med såväl e-handlare som partners.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 4 mars 2021

Diarienummer 2018-03593