SDG 6 i centrum
Diarienummer | |
Koordinator | Evolution Homes Sweden AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | april 2021 - april 2022 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Rent vatten är grunden för all utveckling. Evolution Homes Sweden har i detta projekt utvecklat en unik produkt som renar smutsigt vatten till dricksvatten, värmer samt återvinner vatten där användning sker. Produkten kan användas helt fristående på samma sätt som solceller, eller i kombination med centraliserad vatteninfrastruktur.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultatet är återvinningsdusch som sparar vatten och energi, som är enkel att installera och som även kan användas fristående i naturen. Vidare kan produkten tillföras smutsigt sötvatten och omvandla detta till dricksvatten. Tack vare flexibiliteten kan produkten användas i många olika sammanhang och den är nu redo för marknaden (i enklare, fristående situationer såsom glamping, hygienbodar etc.)
Upplägg och genomförande
Vi besökte RISE & en mängd olika produktutvecklingsföretag & genomförde två förstudier. Vi gick vidare med Omecon som kunde använda den första förstudien som ett underlag. Särskilt fokus lades på att utveckla genomströmningsvärmare för vatten/biogasol, då någon sådan i denna minimala storlek ej existerade i världen. T ex utfördes simuleringar av vattentemperatur. Under hela processen hade företaget täta avstämningar med Omecon. När komponenter var inköpta & tillverkade, monterades återvinningsduschen. Därefter utfördes tester hos Omecon och hos oss.