Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Rosta med pellets: Pelletsteknik för processindustrin

Diarienummer
Koordinator Hästevik Coffee Roasters AB
Bidrag från Vinnova 445 000 kronor
Projektets löptid juni 2022 - december 2022
Status Avslutat
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation
Ansökningsomgång BioInnovation: Hypotesprövning steg 1 - Nyskapande projekt med högre risk

Viktiga resultat som projektet gav

I detta projekt prövades hypotesen att det är möjligt att driva en kafferost med pellets och kaffeskal på ett sådant sätt att utsläppen blir luktfria och att smaken på det färdiga kaffet blir bra. Vi hade som mål att klara de förbränningstekniska- och de reglertekniska utmaningarna kopplade till ovan. Det målet har vi till stor del uppnått och därmed lagt grunden för en CO2 neutral och cirkulär kafferost.

Långsiktiga effekter som förväntas

Start Mål TRL 2 5 MRL 3 5 SRL 3 5 TRL: Tekniska lösningar har omsatts i labbutrustning och befunnits fungera i allt väsentligt, speciellt med avseende på förbränning, reglering och smak. Vi saknar fortsatt data med avseende på luktfrihet, detta då brännaren saknade tillräcklig effekt. MRL: Vi hade inte som mål att förändra MRL, men det har ändå blivit så. Kritiska funktioner för en lösning eller produkt har levererats till och testats på potentiella behovsägare SRL: Kritiska funktioner för lösning har testats av behovsägare med gott resultat.

Upplägg och genomförande

Labbutrustning/prototyp har färdigställts och med den har vi genomfört mer än 60 provkörningar, flera av dem tillsammans med behovsägare som även analyserat smak.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 18 februari 2023

Diarienummer 2022-00681