Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag Israel Januari 2020

Diarienummer
Koordinator Secana Risk AB
Bidrag från Vinnova 20 184 kronor
Projektets löptid januari 2020 - februari 2020
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Secanas mål för projektet var att Samla och internt sprida erfarenheter från konferensen, Etablera person- och organisationskontakter Kanalisera nya idéer och skapa möjligheter till nya uppdrag och samarbeten inom digital säkerhet och infrastruktur. Projektmålen har uppfyllts i hög grad och kan användas till företagets fortsatta grundläggande arbete med uppbyggnad och expansion av nätverk och samarbeten inom cyberområdet.

Långsiktiga effekter som förväntas

Secana är koordinator av ett Vinnova-finansierat projekt med koppling till digital säkerhet och detta erbjudande gav en god möjlighet att skapa mervärden till projektet. Resan var en verklig dörröppnare för ett djupare samarbete med israelisk industri och akademi. Öppenheten i våra kontakter var slående och vi noterade en stor vilja från företag, akademi, privata och statliga organisationer att påbörja eller fördjupa samarbete med Sverige.

Upplägg och genomförande

Inom cyberområdet har det nära samarbetet mellan det militära och civila israeliska samhället nått mycket stor framgång, både säkerhetsmässigt och ekonomiskt. Ett liknande utbyte i ekosystemet av akademi, totalförsvarsmyndigheter och privata företag skulle kunna ligga till grund för ett samlat nationellt tänk inom svensk politisk styrning. Därutöver skulle en arbetsgrupp inom AI-området kunna utröna formerna för en mer utvecklad AI-strategi som också skulle syfta till utvecklade kontakter med Israel inom FoU och innovation.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 6 mars 2020

Diarienummer 2020-00211