Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag 2023, Indien, Innovation Bridge

Diarienummer
Koordinator ExcelDots AB
Bidrag från Vinnova 15 469 kronor
Projektets löptid oktober 2023 - december 2023
Status Avslutat
Utlysning Globala samarbete särskilda insatser 2023

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet med delegationsbesöket är att träffa och interagera med viktiga industriledare, nystartade företag, inkubationscentra och stora företag för att utforska marknadsmöjligheterna och innovationerna som händer i Indien. Målen uppfylldes under besöket då vi deltog i flera sessioner och kunde nätverka med intressenter i Indien.

Långsiktiga effekter som förväntas

Under besöket träffade vi nyckelpartners och företag som vi kan samarbeta med inom en snar framtid. Vi kunde dock inte träffa direktkunder, men vi har fått värdefull feedback för marknadsinträde i Indien.

Upplägg och genomförande

Delegationsbesöket planerades noggrant och genomfördes väl. Vi kunde flyga Delhi, Hyderabad, Bangalore och träffade viktiga intressenter. Vi avslutade programmet med erfarenhetsutbyte och feedback från varje deltagare. Vi ser fram emot ett positivt resultat av besöket.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 2 februari 2024

Diarienummer 2023-03495