Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag 2019 Kina november

Diarienummer
Koordinator Cleanchina AB
Bidrag från Vinnova 25 000 kronor
Projektets löptid oktober 2019 - december 2019
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Syfte och mål: Få förståelse för utvecklingen av elektromobilitet i Shanghai och Shenzhen. Träffa 5+ aktörer inom bränsleceller branschen. Uppfyllelse: Har fått förståelse för Kinas elektromobilitet speciellt bränsleceller. Träffade mer än 20 aktöre inom branschen. Presenterade utveckling av vätgas och bränsleceller industri i Sverige och andra europa länder.

Långsiktiga effekter som förväntas

Efter resan blev Cleanchina AB känd av kinesiska kamrater. Två företag och ett universitet uttryckte deras intresse för att samarbeta med Cleanchina. Samarbetet mellan Sverige och Kina om antagandet av vätgas kommer att fördjupas och utsläpp från transport kan minskas ytterligare i båda länderna.

Upplägg och genomförande

Tack vare arrangemanget av Vinnova, Business Sweden och Business Region Göteborg genomfördes resan smidigt. Lokala Shanghai-regeringar gav oss mycket stöd eftersom staden är Göteborgs systerstad. Det planerade besöket till Hong Kong avbröts på grund av den sociala oron.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 21 december 2019

Diarienummer 2019-04800