Regenerering av olja från spill och läckage
Diarienummer | |
Koordinator | Biosorbe AB - Nordic Bioengineering AB |
Bidrag från Vinnova | 417 020 kronor |
Projektets löptid | juni 2019 - december 2019 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Cirkulär och biobaserad ekonomi |
Ansökningsomgång | Ökad resurseffektivitet genom cirkulär ekonomi |
Viktiga resultat som projektet gav
Målen var att reducera mängden farligt avfall, minska mängden av olja från spill och läckage i naturen, hitta ett system som fungerar både som rapportsystem för oljespill och handelsplats av regenererad spillolja samt hitta nya lösningar för regenerering av olja. Vi har lyckat ta fram en tillräcklig stor mängd material med maximerad absorption (upp till 14 ggr sin egen vikt) och hydrofob förmåga som ger materialet flytbarhet i vatten och som suger upp och behåller olja men inte vatten. Vi har tagit fram en digitalt verktyg (en MVP) som stödjer en affärsmodell som efterfrågas av marknaden.
Långsiktiga effekter som förväntas
Vi har kunnat visa att en innovativ biobaserad absorbent är oerhört effektiv i jämförelse med vad marknaden erbjuder idag, t.ex. absorptionskapacitet, användningsområden och miljöpåverkan. En handelsplats för regenererade spilloljor och dess restvärde skulle leda till ökad affärsnytta och bättre resurseffektivitet.
Upplägg och genomförande
Projektet omfattade 4 arbetspaket: 1. Produkttest i olika miljöer för insamling av spillolja och läckage 2. Utveckla en digital plattform som möjliggör cirkulära flöden av spillolja 3. Ta fram cirkulär affärsmodell baserad på plattformen 4. Studie om regenerering av spillolja i Sverige