Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Quantum World Congress

Diarienummer
Koordinator SCALINQ AB
Bidrag från Vinnova 25 000 kronor
Projektets löptid september 2024 - september 2024
Status Avslutat
Utlysning Globala samarbeten särskilda insatser 2024

Viktiga resultat som projektet gav

Kortfattat har målet varit att stärka svensk kompetens inom kvantteknologi och förbättra SCALINQ´s globala position genom dialoger med nyckelspelare. Båda målen har uppnåtts. Vi har fått viktiga insikter om marknadstrender och teknologiska framsteg, avgörande för svensk industri och vår långsiktiga framgång. Denna kunskap hjälper oss att positionera oss globalt och anpassa våra strategier. Vi kan nu också bidra mer nyanserat till den svenska diskussionen om fortsatt global konkurrenskraft

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi hoppas och tror att projektet kan resultera i ett starkare svenskt ekosystem. Utöver spridning av det svenska forskningens varumärke, tror vi att de nya kontakter i den globala scenen kan hjälpa attrahera mer talang, forskning och industrier till Sverige. För SCALINQ innebär detta projekt långsiktigt ett närmare FoU arbete med marknaden och med vissa nyckelspelare!

Upplägg och genomförande

En delegation av svenska aktörer aktiva inom området för "kvantteknologier" möttes i Washington DC för 5 dagar späckade av intressanta möten och föredrag. Delegationen hann bland annat med att: - Ställa upp på en bås i Quantum World Congress. Där svenska bolag visade upp sina produkter - Besökte olika ambassader. - Medverkade på Quantum World Congress och relevanta sidoevent. - Besökte bolag inom området.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 18 oktober 2024

Diarienummer 2024-02049