Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Projektering och koordinering av EU-ansökan till EIC Accelerator Open Call

Diarienummer
Koordinator Vicore Pharma AB
Bidrag från Vinnova 300 000 kronor
Projektets löptid maj 2023 - oktober 2023
Status Avslutat
Utlysning Förberedelseprojekt inför internationell ansökan inom precisionshälsa
Ansökningsomgång Förberedelseprojekt inför internationell ansökan inom hälsa och mat 2023

Viktiga resultat som projektet gav

Målet med projektet var att förbereda en konkurrenskraftig ansökan till EIC Accelerator, Open call, inklusive ansökningstexter, finansiell modell och obligatoriska bilagor, såsom pitch deck och annex. Under projektets gång har vi tillsammans med GAEU Consulting förberett och lämnat in ansökan till EIC Accelerator.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi är nöjda med det framgångsrika samarbetet och den professionella insatsen från vår konsult. Vårt team var engagerat i arbetet med att förbereda ansökan, och tillsammans har vi skapat en stark och konkurrenskraftig ansökan.

Upplägg och genomförande

Projektgruppen höll regelbundna möten angående projektet, analyserade och diskuterade framgångsfaktorer och utformade ansökan med hänsyn till finansieringskraven inom EIC Accelerator. Projektgruppen har skapat en samarbetsvillig arbetsmiljö för att dela data och ge feedback angående ansökan. Samarbetet fortskred smidigt, och ansökan lämnades in med god marginal före deadline.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 6 november 2023

Diarienummer 2023-00719