Processutvärdering av koldioxidavskiljning från aluminiumindustrin
Diarienummer | |
Koordinator | SWERIM AB |
Bidrag från Vinnova | 629 310 kronor |
Projektets löptid | november 2024 - april 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Impact Innovation Metals & Minerals - Programspecifika insatser |
Ansökningsomgång | Impact Innovation: Genomförbarhetsstudier inom tekniska insatsområden i programmet Metals and Minerals |
Syfte och mål
Målet i projektet är att identifiera en eller flera möjliga CO2-avskiljningsmetoder som är mer anpassad(e) för aluminiumindustrin samt även förtydliga eventuella uppgraderingar eller ändringar som krävs i existerande anläggningar för att sagda metod(er) skall fungera optimalt. Studien kommer också att bidra till en ökad kunskap kring CO2-avskiljning inom aluminiumindustrin.
Förväntade effekter och resultat
Litteraturstudie med fokus på CO2-avskiljning för aluminiumindustrin internationellt. Karakterisering av processgaser från aluminiumindustrin med avseende på variabilitet, kemiskt innehåll, temperatur och flöde. Dokumentation och genomgång av CO2-avskiljningsmetoder. Analys av CO2-avskiljningsmetodernas lämplighet. Resultatet från denna studie kommer att kunna användas som ett urvalsunderlag för projekt där utvalda tekniker kan testköras med processgaser.
Planerat upplägg och genomförande
Studien kommer att innehålla: WP1 Projektledning. WP2 Fastställa hur avgaserna från aluminiumindustrin ser ut idag. Med hjälp av processdata från Stena Aluminium och KUBAL kommer projektet att fokusera på fyra olika utsläppsscenarion. WP3 Litteraturstudie kring aktuella CO2-avskiljningsmetoder. WP4 Vilka ändringar som måste införas för att kunna implementera en eller flera av metoderna hos Stena Aluminium och KUBAL.