Personalised prevention of non-communicable diseases- addressing areas of unmet needs using multiple data sources
Diarienummer | |
Koordinator | Karolinska Institutet - Inst. för Global Folkhälsa |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | april 2023 - september 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Förberedelseprojekt inför internationell ansökan inom precisionshälsa |
Ansökningsomgång | Förberedelseprojekt inför internationell ansökan inom hälsa och mat 2023 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektets mål var att utveckla en konkurrenskraftig ansökan till EU utlysningen HORIZON-HLTH-2024-STAYHLTH-01-05-two-stage Personalised prevention of non-communicable diseases - addressing areas of unmet needs using multiple data sources. Vi syftade att etablera ett konsortium av internationella partners inom akademi, privat och offentlig sektor, samt försäkrings- och livsmedelsindustrin och civilsamhället från olika europeiska länder. Vårt team lyckades med att skapa ett konsortium med olika aktörer och med att skriva ansökan som skickades in för steg 1
Långsiktiga effekter som förväntas
EU-projektets syfte är att tillämpa olika element av precisionshälsa för att utveckla och implementera riktade insatser mot icke-smittsamma sjukdomar som integrerar data från biomarkörer, beteende och miljödeterminanter. Målsättningen för projektet är att förbättra beteende kring kost, fysisk aktivitet och övriga livstilfaktorer genom riktade insatser som är anpassade till individernas. Samt syftar projektet att testa olika tekniska lösningar och påverka policy på nationellnivå. Ansökan ligger nu hos Europeiska Kommissionen för utvärdering av steg 1.
Upplägg och genomförande
Vi lyckades att etablera ett konsortium av Europeiska partners inom olika akademiska och icke-akademiska område och skrev en steg-1 ansökan till utlysningen HORIZON-HLTH-2024-STAYHLTH-01-05-two-stage Personalised prevention of non-communicable diseases (NCDs). Nu fortsätter vi samarbetet inom konsortiet medan vi väntar på EU:s utvärdering av ansökan och försöker förstärka konsortiet med potentiella partners.