Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Optimal transport av koldioxid

Diarienummer
Koordinator DNV Sweden AB
Bidrag från Vinnova 184 750 kronor
Projektets löptid november 2022 - augusti 2023
Status Avslutat
Utlysning Innovationer för ett hållbart mobilitetssystem - enskilda ansökningar

Viktiga resultat som projektet gav

Projektets mål var att utreda nuvarande kunskapsläge hos aktörer vad gäller optimala sjötransporter av koldioxid inom/från Sverige, och föreslå konkreta samarbetsprojekt för att komma vidare. Med bas i intervjuer med 13 aktörer togs en agenda för gemensam workshop fram, där kunskapsluckor och förslag på lösningar skulle kunna identifieras. 34 deltagare från 15 organisationer kom till workshopen. På basis av de strukturerade diskussionerna kring utmaningar, utformades sedan tre olika projektförslag som skulle lösa dessa utmaningar.

Långsiktiga effekter som förväntas

Tre projektförslag togs fram, om fartygslogistik, om riskanalyser i hamnar och om affärsmodeller för realisering av projekt.

Upplägg och genomförande

Projektet började med en kick-off för projektpartners. Därefter genomförde DNV och IVL intervjuer med dessa och andra aktörer för att kunna lägga upp agendan för en gemensam workshop. Under workshopen varvades presentationer från olika aktörer (DNV presenterade teknikutveckling av fartyg; IVL policyutveckling, Clarkson fartygsmarknader; Stockholm Exergi, Gävle Hamn och Göteborgs Hamn sina respektive CCS-projekt) med strukturerade problemdiskussioner. Ett hundratal frågeställning syntetiserades därefter till 3 projektidéer.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 9 december 2023

Diarienummer 2022-02862