NucleoDry: Utveckling av en plattform för torkade mRNA vacciner och lipida nanoformuleringar
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB - Biovetenskap och hälsa |
Bidrag från Vinnova | 4 994 980 kronor |
Projektets löptid | februari 2022 - juni 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Nya och förbättrade biologiska läkemedel |
Ansökningsomgång | Nya och förbättrade biologiska läkemedel i sjukvården |
Syfte och mål
NucleoDry syftar till att utveckla en plattform för produktion av mRNA-baserade läkemedel som formulerats med lipidnanopartiklar (LNP) med lång hållbarhet vid 4°C eller högre temperaturer för att öka hållbarhet och förenkla transport, förvaring, hantering och användning av dessa produkter. Projektet syftar även till att bygga upp en nationell infrastruktur för utveckling av nukleotidbaserade formuleringar.
Förväntade effekter och resultat
Projektet kommer att ta fram processer för tillverkning av LNP med sikte på att de skall kunna anpassas till GMP kvalitet. Projektet kommer att studera LNP-mRNA formuleringar före och efter torkning samt studera viktiga faktorer vid re-dispergering. Lovande formuleringar med mRNA kommer även att testas för effekt in vivo.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet kommer att börja med mRNA-tillverkning parallellt med LNP-formuleringsutveckling och utveckling av torkprocessser. Formuleringsarbetet är sedan en iterativ process med feedback från analyser och effekttester. De mest lovande formuleringarna kommer ligga till grund för en planering av GMP-anpassning för tidig klinisk fas och en plan för uppskalad GMP-produktion för senare klinisk fas.