Mätning av restspänningar i fordonskomponenter med komplexa geometrier med hjälp av neutrondiffraktion
| Diarienummer | |
| Koordinator | Chalmers Tekniska Högskola AB - Chalmers Tekniska Högskola Inst f Fysik |
| Bidrag från Vinnova | 1 498 973 kronor |
| Projektets löptid | november 2023 - juni 2026 |
| Status | Avslutat |
| Utlysning | Forskningsinfrastrukturer - nyttiggörande och samverkan |
| Ansökningsomgång | Utvecklingsprojekt för ökat industriellt nyttiggörande av neutron- och synkrotronljusbaserade tekniker, 2023 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektets mål var att genom två relevanta fallstudier demonstrera hur neutrondiffraktion kan användas för att mäta restspänningar i fordonskomponenter med komplex geometri. Fallstudierna bestod av en svetsade aluminiumkonstruktion och en vevaxel med interna smörjkanaler. Restspänningen i kritiska punkter i dessa konstruktioner var inte möjliga att mäta med konventionella metoder, men via projektet kunde spänningsgradienterna i alla eftersökta punkter erhållas.
Långsiktiga effekter som förväntas
Den erhållna datan kommer att användas av Volvo Trucks Technology i vidare internt utvecklingsarbete. Projektet har tydligt demonstrerat att storskalig infrastruktur har potential att adressera annars omöjliga tekniskt utmaningar med direkt relevans för pågående industriellt utvecklingsarbete, och därmed utgör ett kompletterande verktyg för Volvo vid eventuella framtida behov.
Upplägg och genomförande
Projektet genomfördes via diffraktionsmätningar på instrumentet SALSA på Institut Laue Langevin (ILL) i Grenoble, som tillåter definition av en kubisk mätvolym i storleksordningen 1 mm3. Mätningar genomförde i tre orienteringar, för att möjliggöra beräkning av alla tre huvudspänningar i varje punkt. För att erhålla ytnära spänningsgradienter med rumsupplösning som är mindre än mätvolymen var korrigering av "pseudo-spänningar", som uppstår då mätvolymen inte är helt inuti provet, nödvändiga.