Management av immateriella tillgångar i digitaliserande företag
Diarienummer | |
Koordinator | CHALMERS TEKNISKA HÖGSKOLA AKTIEBOLAG - Institutionen för teknikens ekonomi och organisation |
Bidrag från Vinnova | 2 892 929 kronor |
Projektets löptid | december 2016 - oktober 2019 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
I takt med att olika industrier digitaliseras skapas nya utmaningar och möjligheter för management av immateriella tillgångar (IPM). Detta projekt har studerat vilken roll IPM spelar och kan spela i olika företags- och affärsstrategier i samband med digitalisering. Projektet har tagit fram ny kunskap och nya metoder och modeller för IPM och börjat sprida denna kunskap bland både forskare och praktiker.
Långsiktiga effekter som förväntas
Ny kunskap om IPM bland små och stora digitaliserande bolag och i förhandlings- och finansieringssituationer har tagits fram. Denna kunskap har bland annat lett till flera publikationer i akademiska journaler (4 st vid projektslut plus flera under arbete) och i mer praktikerorienterade journaler och kanaler, samt flera presentationer för både akademiker och praktiker. Projektet har också resulterat i en licentiatavhandling, samt nytt undervisningsmaterial och nya undervisningsövningar.
Upplägg och genomförande
Projektet löpte från slutet av 2016 till slutet av 2019 och inkluderade flera delstudier. Dessa innehöll både ny datainsamling och användning av tillgänglig data. De flesta studier var delvis baserade på intervjudata, och projektet har samlat data genom omkring 100 intervjuer samt genom andra metoder såsom ekonomiska experiment (bland fler än 100 individer). En viktig del i projektets genomförande har varit att publicera resultaten i akademiska journaler och i andra kanaler för att kunskapen ska spridas.