Lekotoper från ord till (bygg)handling
Diarienummer | |
Koordinator | URBIO AB |
Bidrag från Vinnova | 200 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2022 - januari 2023 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet är att öka kunskapen och förståelsen av hur lekotoper kan planeras och byggas. Inom projektet har frågan utforskats genom att studera och ta fram exempel på bygghandlingar i efterhand för en redan byggd naturlik lekmiljö. Målet har uppfyllts genom insamling och beskrivning av erfarenheter som parkenheten i Örebro har dragit av arbetet med naturlika lekmiljöer samt genom framtagandet av bygghandlingar i efterhand, för en redan byggd lekmiljö. Slutsatser sammanfattas i rapporten, som kan fungera som en del i kunskapsutvecklingen kring realisering av naturlika lekmiljöer.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektarbetet har resulterat i exempel på ritningar på bygghandlingsnivå, så som de hade behövt se ut för att resultera i en naturlik lekmiljö med lekotoper. Vid arbetat med dessa har det tydligt framstått att det inte är möjligt att beskriva det önskade resultatet tillräckligt tydligt i ett strikt bygghandlingsformat med enbart ritningar och teknisk beskrivning. Den resulterande diskussionen summeras i rapporten. Rapporten förväntas kunna fungera som kunskapsunderlag och bidra till att öka kunskapen och förståelsen av hur lekotoper kan planeras och byggas.
Upplägg och genomförande
Projektet inleddes med platsbesök och workshop för att diskutera vilka detaljer och delområden som var mest relevanta. Intervju med projektledare och byggprojektledare har pågått vid flera tillfällen. En inmätning genomfördes efter beslut om att fokusera produktion av handlingar till Hjälmarviksparken. Därefter togs exempel på bygghandlingar (planritningar och detaljer) fram över lekmiljön. Projektets resultat finns dokumenterat i en rapport som fungerar som ett förklarande komplement till bygghandlingarna.