Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Kraftsamling AI inom RE:Source

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB - Bioeconomy – Biorefinery and Energy
Bidrag från Vinnova 770 000 kronor
Projektets löptid mars 2019 - mars 2020
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Det övergripande syftet med de insatser för vilka medel söks är att teoretiskt utvärdera möjligheterna med AI för RE:Source, integrera identifierade möjligheter i arbetet med att uppdatera innovationsagenda, utarbeta en strategi för hur RE:Source adresserar och tar till vara de identifierade möjligheterna samt sprida resultaten och kommunicera RE:Sources strategi/planer till områdets intressenter.

Långsiktiga effekter som förväntas

Arbetet har resulterat i följande leveranser 1) Utredning som beskriver möjligheter, risker och viktiga insatser för att utveckla CE med hjälp av AI. 2) Förslag till strategi för RE:Source aktiviteter under etapp 2 för att stärka måluppfyllnad av programmet med hjälp av AI 3) Underlag som kan användas vid färdigställandet av den reviderade innovationsagendan 4) Kommunicerat resultat från slutförd studie samt en kommunikationsplan för framtida kommunikation

Upplägg och genomförande

Arbetet genomfördes som litteratursökning och intervjuer med experter samt områdets intressenter.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 7 maj 2020

Diarienummer 2019-01168