Koordinationsprojekt för BioInnovations nya Innovationsprojekt på textilområdet
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB |
Bidrag från Vinnova | 1 500 000 kronor |
Projektets löptid | december 2021 - december 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet initierades för att stödja utvecklingen av en hållbar och biobaserad cirkulär textilindustri i Sverige. Projektet innehöll tre huvudinitiativ, två fokuserade på textilåtervinningstekniker, medan det tredje utforskade nya fiberblandningar och garnspinning. Dessa tre delprojekt har haft ett starkt fokus på systemperspektiv, där delar i befintliga och nya värdekedjor har analyserats för att identifiera hur de kan interagera och öka cirkulariteten hos biobaserade textilier.
Långsiktiga effekter som förväntas
Textilindustrin står inför stora förändringar. Kommande regelverk för textil innebär att vi bland annat kommer att behöva ta hand om våra uttjänta textiler och byta till nya hållbara cirkulära material. Det arbete som utförts har lett till flera viktiga resultat för textilåtervinning och framsteg inom innovativa fiberblandningar och garnspinningstekniker, dock kvarstår utmaningar, och ytterligare forskning och innovation kommer att behövas framgent.
Upplägg och genomförande
Huvudsyftet med koordineringsprojektet var att ansvara för koordination av dess tre delprojekt. Syftet var att säkerställa effektiv informationsöverföring mellan delprojekten, och bevaka och stötta delprojektens framdrift. Syftet var också att ansvara för kunskapsspridning mellan innovationsprojekten och externa aktörer genom att skapa mötesplatser (både fysiska och digitala) och evenemang, samt att samordna samverkan med annan närliggande forsning och innovation.