Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

IP-strategi InfraHeater

Diarienummer
Koordinator INFRASONIK AB
Bidrag från Vinnova 100 000 kronor
Projektets löptid september 2020 - oktober 2020
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Målet var att både få en bätte bild av var Infrasonik står IP-mässigt idag och att ta fram en strategi och arbetssätt framåt för att säkra Infrasoniks IP-position. Det var väl uttalat från början att leveransen även skulle vara en produkt som vi kommer ha praktisk användning av i form av ett beslutstöd. Rouse har tagit hela teknikplattformen i beaktning och analyserat de olika tillgångarna knutna till respektive subsystem. En strategi för hur de olika tillgångarna bör skyddas har tagits fram, liksom en process för hur Infrasonik skall arbeta framåt med IP i olika faser av samarbetsprojet.

Långsiktiga effekter som förväntas

Resultatet är både ett strategiskt dokument och och processkarta. Projektet har både lyft kunskapsnivån hos infrasonik kopplat till IP, identifierat områden som bör stärkas ur ett IP-perspektiv samt bidragit med låmgsiktiga arbetssätt för att säkerställa en långsiktighet där Infrasonik själva kan identifiera rätt åtgärder vid rätt tidpunketer.

Upplägg och genomförande

Projektet planerades och styrdes av Rouse, men Infrasonik hade stort deltagande genom intervjuer och workshops. Även andra externa intressenter intervjuvades för att alla dimmensioner verkligen skulle fångas. Det var ett mycket bra upplägg eftersom Rouse struktur, kunskap och analytiska kompetens (och utifrånperspektiv) i kombination med Infrasoniks egna djupa kunskap om tekniken och sin omvärd på ett effektivt sätt kunde mötas. Resultatet är något som Infrasonik verkligen kommer att använda i sin verksamhet.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 6 november 2020

Diarienummer 2020-02400