ImmuneDiscover Phase 1
Diarienummer | |
Koordinator | ImmuneDiscover Sweden AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2020 - december 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2020 |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet för projektet är att utveckla aktiebolaget, ImmuneDiscover Sweden, som erbjuder unika teknologier för identifiering av genetisk variation i människans immunreceptorgener. Traditionella gensekvenseringsmetoder ger inte tillräcklig träffsäkerhet för dessa komplexa genregioner. Vi har sedan 2015 utvecklat teknologier och mjukvara som löser detta problem och kan användas för att förklara varför människor svarar olika på vaccinationer och infektioner, samt för att undersöka varför vissa personer utvecklar autoimmuna sjukdomar, cancer eller allergier.
Långsiktiga effekter som förväntas
Vårt Steg 1 bidrag från Vinnova har möjliggjort utförandet av flera aktiviteter vilka gör att företaget nu är i en helt annan utvecklingsfas än innan bidraget. Vi har etablerat rutiner för ekonomisk redovisning, juridisk konsultation och tagit fram underlag för diskussioner med potentiella kunder. Vi har också etablerat en hemsida, gjort marknadsundersökningar och identifierat rådgivare. Dessa resultat överensstämmer med de förväntade effekterna.
Upplägg och genomförande
Upplägget och genomförandet av arbetet har gått enligt plan. Arbetet har utförts av Gunilla Karlsson Hedestam och Martin Corcoran.