ICP4IMS Internationell samarbetsplattform för innovationshanteringssystem
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE Research Institutes of Sweden AB, Stockholm |
Bidrag från Vinnova | 387 722 kronor |
Projektets löptid | november 2019 - mars 2020 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med förstudien var att undersöka behovet och intresset för en internationell samarbetsplattform för att utbyta forsknings- och erfarenhetsbaserad kunskap relaterat till implementeringen av ledningssystem för innovation i olika organisationer. Detta har uppnåtts genom att identifiera nyckelaktörer och bekräfta deras intresse att delta och bidra. Syfte och omfattning av plattformen har verifierats och rekommendationen är att påbörja etableringen av plattformen under 2020.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultatet av förstudien är att det finns ett uppenbart uttalat behov och intresse för att etablera en internationell samarbetsplattform med ett fokus på ledningssystem för innovation inom forskning och praktik. Det finns just nu en möjlighet att positionera svenska nyckelaktörer som ledare inom området. En avslutande slutsats från förstudien är att det finns en unik möjlighet att etablera utbyte, samarbete och lärande mellan praktiker, forskare och standardsutvecklare.
Upplägg och genomförande
De huvudsakliga aktiviteterna under förstudien har varit att (1) identifiera, träffa och intervjua möjliga deltagare och bidragsgivare i olika nätverk av praktiker, forskare, standardsutvecklare, finansiärer, policy-makers och andra relevanta organisationer; (2) genomföra två workshoppar: en med Vinnova och en med nordiska intressenter; (3) utvärdera, utveckla och verifiera vision, mål, omfattning och syfte med plattformen.