E!6278, ENTRANCE, SUTURION AB
Diarienummer | |
Koordinator | Suturion AB |
Bidrag från Vinnova | 4 132 392 kronor |
Projektets löptid | september 2024 - mars 2026 |
Status | Pågående |
Utlysning | Eurostars |
Syfte och mål
Sjukvårdssektorn genererar varje år en stor mängd plastavfall och att hitta ett sätt att återvinna dessa produkter utan att kompromissa med patientsäkerheten är en stor utmaning för branschen. Projektets mål är att introducera återvinning och cirkulär ekonomi i MedTech branschen, något som idag är nästintill obefintligt. Målet är att skapa en ny värdekedja för medicinska produkter genom att återvinna och återanvända material, i stället för att de ska förbrännas som medicinskt avfall.
Förväntade effekter och resultat
Projektet skapar en ny värdekedja för medicinska produkter, där sjukhusen minskar sitt miljöavtryck genom att återvinna plastavfall istället för att förbränna det. Detta leder till minskad användning av jungfruplast och en ökad tillgång till återvunnet plastmaterial.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet pågår i 18 månader med fyra organisationer delaktiga. Suturion leder och koordinerar projektet kring sin produkt, SutureTOOL. Det danska företaget Zirq Solutions ansvarar för att rengöra, sortera och separera de olika plastmaterialen. Redivivus Polymer hanterar den efterföljande återvinningen av plastmaterialen, och Lunds universitet utför en livscykelanalys över hela värdekedjan.