Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

E!12257, BricosPharm, Karolinska Institutet

Diarienummer
Koordinator Karolinska Institutet - Institutionen för Neurobiologi, Vårdvetenskap och Samhälle (NVS), H1
Bidrag från Vinnova 2 000 000 kronor
Projektets löptid oktober 2018 - januari 2022
Status Avslutat
Utlysning Eurostars – för forskande små och medelstora företag

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet var att visa att den monomera formen av Bri2 BRICHOS har potential som behandling av Alzheimers sjukdom. Detta har uppfyllts såtillvida att vi visat att en muterad form av Bri2 BRICHOS som är stabiliserad i sin monomera form fungerar vid intravenös behandling i Alzheimermöss.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi förväntade oss att monomert Bri2 BRICHOS skulle fungera och så visade sig vara fallet vid intravenös behandling.

Upplägg och genomförande

Upplägget med parallella spår vad gäller biokemi, djurmodeller och NMR baserad screening var nyttig eftersom framför allt biokemin och strukturbaserad screening kompletterade varandra.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 25 november 2022

Diarienummer 2018-03119