Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

E!113485 - GyroNuQ

Diarienummer
Koordinator Gyros Protein Technologies AB
Bidrag från Vinnova 2 159 787 kronor
Projektets löptid september 2019 - februari 2021
Status Avslutat
Utlysning Eurostars – för forskande små och medelstora företag

Viktiga resultat som projektet gav

Screening för lungcancer med lågdos datortomografi för personer med risk räddar liv men är begränsat av frekvensen av falskt positiva resultat. Vi kommer att utveckla ett triage test för positiva individer genom att kombinera lågkostnads Nu.Q immunoassay av cirkulerande cellfria nukleosomer med en automatiserad och parallell analysplattform med hög kapacitet - Gyrolab®. Detta tillåter flera reproducerbara mätningar parallellt för att maximera klinisk känslighet vilket övervinner potentiella korsreaktionsbegränsningar med konventionell multiplexning

Långsiktiga effekter som förväntas

Det övergripande målet för hela projektet är att kunna identifiera epigenetiska biomarkörer (nukleosomer) med en ny analysmetodik. Detta skulle innebära nya möjligheter inom cancerdiagnostikområdet. En deluppgift är att kunna mäta lägre koncentrationsnivåer som är klinisk relevanta. Projektet har levererat en ny makro/mikrofluidisk CD med förbättrad känslighet.

Upplägg och genomförande

En makro/mikrofluidiska CD för användning inom immunoassayområdet har utvecklats, från tidig idé-fas till en produkt som kan användas inom flera olika applikationsområden. Flera modell- och nukleosom-assays har utvärderats och de uppvisar 3-4 gångers bättre känslighet. CDn finns tillgänglig i projektet för nukleosomanalys och har lanserats som en produkt (Gyrolab Bioaffy 4000) som kan användas i det automatiska immunoassay system, Gyrolab®.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 27 november 2023

Diarienummer 2019-03558