Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Dynamic Multi-Drone Route Planning with Uncertainty and Constraints, DyMuDRoP

Diarienummer
Koordinator Saab AB
Bidrag från Vinnova 5 990 972 kronor
Projektets löptid december 2022 - november 2026
Status Pågående
Utlysning Avancerad digitalisering - Möjliggörande tekniker
Ansökningsomgång Avancerad digitalisering för den autonoma flygplatsen

Syfte och mål

Projektets mål är att utveckla ny AI-teknik för att uppnå robusta, stabila samverkande mål i dynamiska, osäkra och ibland konfliktfyllda miljöer. Som ett övergripande användningsfall fokuseras på hantering av begränsningar i ett flerdrönarscenario med flera tjänsteoperatörer, inkluderande både statiska och dynamiska begränsningsfaktorer. Att välja samtidiga flygrutter och vägval i ett scenario med ett flertal drönare i en stadsmiljö är en central och komplex frågeställning som beror av: Flygbaneplanering Dynamiska begränsningar Regelverksbaserade begränsningar.

Förväntade effekter och resultat

Genom att använda AI-förmågor förutses att dimensioneringen av drönartrafik inom kontrollerade områden kan optimeras och erbjuda effektivare lösningar, där även begränsningar såsom varierande nätverkstäckning, användartäthet, etc. kan hanteras. Utifrån schemalagda uppgifter och uppdrag kan drönar-rutter och tjänstebehov förutses, planeras och anpassas för att genomföra säkra aktiviteter inom kontrollerade områden med hänsyn till tjänstebehov.

Planerat upplägg och genomförande

Det centrala målet med projektet är att lösa verkliga problem som uppkommer när många obemannade agenter ska samverka i en faktisk, urban miljö med multipla begränsningar. I korthet betyder detta att hantera en dynamisk miljö i en kontrollerad omgivning. Givet detta, så kommer projektet att struktureras i fem tekniska arbetspaket, enligt följande: WP1 - Användningsfall, behov och förmågor WP2 - Teknik- och förmågeanalys och systemspecifikation WP3 - Förmågeforskning och utveckling WP4 - Förmågeintegration WP5 - Experiment och demonstrationer.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 16 februari 2024

Diarienummer 2022-02671