Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

DIN Rail Heater

Diarienummer
Koordinator Swerail AB
Bidrag från Vinnova 300 000 kronor
Projektets löptid oktober 2019 - augusti 2020
Status Avslutat
Utlysning Innovativa Startups
Ansökningsomgång Innovativa startups steg 1 (höst 2019)

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet syftade till att ta fram och patentera ett nytt system för att säkra apparatskåp i kall utomhusmiljö. Vi har visat att konceptet fungerar och genom patent skyddat lösningen. Vidare så har vårt samarbete med underleverantörerna verifierat att kostnaden ligger i linje med våra beräkningar och energivinsten är påtaglig för alla slutanvändare.

Långsiktiga effekter som förväntas

Produktionsresurser är säkrade och vi har producerat ett 50 tal enheter i olika varianter och spänningsområden. IP skyddet är klart och vi förväntar oss att ha den första serien av produkter Certifierade och färdiga för marknadsintroduktion i Q1. Vi ser att DIN RAIL heater lösningen kommer att omgående ta en stor del av värmebehovet på samtliga marknader där is och vinter är ett problem.

Upplägg och genomförande

Största delen av arbetet i projektet har fokuserats på utveckling, Patent, certifiering och produktion. Arbetet har till lika delar hanterats av ägarna. Pga av Corona har vi inte kunnat genomföra projektmöten fysiskt utan det mesta skötts via Skype och Teamsmöten. Vi ser att pandemin påverkat oss men kommer att spela en större roll i marknadsintroduktionen.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 18 september 2020

Diarienummer 2019-04160