Dialog för ökat återbruk av grovavfall
Diarienummer | |
Koordinator | Södra Smålands Avfall & Miljö AB |
Bidrag från Vinnova | 200 000 kronor |
Projektets löptid | november 2023 - juli 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Lärande och mötesplatser |
Ansökningsomgång | Checkar för innovationsupphandling 2023 - hållbarhet, resiliens och säkerhet |
Viktiga resultat som projektet gav
SSAM har i projektet velat hitta lösningar för att öka återbruk av grovavfall. Målet har varit att i första hand hitta erbjudanden där sakerna kan lämnas direkt till återbruksaktörer och i andra hand hitta lösningar där flöden av hela fraktioner (exv möbler, husgeråd) från återvinningscentralen kan upphandlas för återanvändning, samt att kommunicera behovet av tjänster som idag saknas. I slutrapporten konstateras att det idag saknas erbjudanden om återbrukslösningar som möter kommunernas behov. Fortsatt kommunikation om behov av innovativa tjänster krävs.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektets förväntade resultat har uppfyllts genom en behovsanalys och dokumenterad dialog. Projektet har bidragit till att marknadens aktörer ökat sin kunskap om SSAM behov, och SSAM har fått bättre insikt i vad marknaden kan erbjuda. Det har också gett inspel till hur behovsutredningen kan utvecklas och vilka krav som kan behöva justeras. Marknadens aktörer har fått vägledning om hur deras erbjudanden kan anpassas och vilka framtida utvecklingsområden som behövs.
Upplägg och genomförande
SSAM anlitade Ramboll för en behovsanalys som identifierade utmaningar med att fungerande saker slängs och kartlade avfalls- och återbruksflöden. Detta låg till grund för dialogmöten med marknadens aktörer inom återbruk, avfall och handel. Slutrapporten betonar behovet av nya återbrukslösningar och föreslår att SSAM förbättrar kommunikationen om återbruk, fortsätter dialogen, utvecklar samarbeten samt utforskar upphandling och direkt hänvisning av hela flöden till annan mottagare.