Demonstratorer och startupsamarbete inom elektrifiering, pilot
Diarienummer | |
Koordinator | Mälardalens Universitet - Akademin för ekonomi samhälle & teknik EST |
Bidrag från Vinnova | 1 213 250 kronor |
Projektets löptid | april 2022 - juli 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovationer för ett hållbart mobilitetssystem - enskilda ansökningar |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet har byggt en första struktur för ett tematiskt eko-system inom elektrifiering, energi och mobilitet med fokus på att bygga samarbeten mellan spetsföretag och större bolag för en snabbare och innovativ omställning. Vidare har strukturen och arbetssätten pilotats i fem demonstrations-/innovationsprojekt, vilket lett till fördjupat samarbete som fortsatt utvecklas, mellan större bolag och innovativa leverantörer.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projekten har lett till flera resultat, det första är en struktur och arbetsprocesser för att identifiera och utveckla samverkan, ofta i form av demonstrations- och utvecklingsprojekt (POC/POV) mellan större företag och innovativa lösningsleverantörer. För det andra har den initiala eko-systemstrukturen tagits vidare med extern finansiering, både för att utöka den till att omfatta internationellt samarbete och för att fortsätta bygga basstrukturen och modellen. För det tredje har det lett till POC/POV-projekt, med extern finansiering, som sedan tagits vidare av parterna.
Upplägg och genomförande
Upplägget visade sig leda framåt, samtidigt som projektet gjort flera lärdomar, kring bl a betydelsen av tydligare tematiska fokuseringar/behovsområden vilket visat sig attrahera och förtydliga behov, värdet av gemensamma fysiska träffar för att skapa "sense of urgency" och tillit, samt att utvecklingsarbetet kring ett demonstrations-/utvecklingsprojekt tar tid och behov av en process som stöttar i genomförandet och snabbar på igångsättandet.