Cirkulär upphandling av arbetskläder
Diarienummer | |
Koordinator | Göteborgs kommun - Göteborgs Stad Inköps- & upphandlingsförvaltningen |
Bidrag från Vinnova | 200 000 kronor |
Projektets löptid | december 2023 - juli 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Lärande och mötesplatser |
Ansökningsomgång | Checkar för innovationsupphandling 2023 - hållbarhet, resiliens och säkerhet |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet var att förstå verksamheternas olika behov av arbetskläder och vilka cirkulära möjligheter som finns, samt att börja implementera dessa så vi kan främja cirkulära affärsmodeller. Vi skulle utforska vilka upphandlingsprocesser och cirkulära krav som är möjliga att genomföra idag och på längre sikt. Projektet har resulterar i en ökad förståelse för hur arbetskläder hanteras. Vi har fått flera rekommendationer på sådant som behöver lösas internt inom organisationen men också på hur vi bör ställa krav, upphandla i framtiden och hur vi ska arbeta med leverantörer och marknaden.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet resulterade i flertalet rekommendationer på hur Göteborgs Stad bör styra upp hanteringen av arbetskläder, styra mot mer cirkulära produkter och arbeta med marknaden för att främja cirkulära affärsmodeller. Genomför staden samtliga rekommendationer kommer kommunen vara på god väg för att ställa om till en mer cirkulär hantering och upphandling av arbetskläder. Vissa av rekommendationerna är enklare att genomföra och kan göras på kortare sikt medan andra kräver ett långt arbete, både internt och med marknaden. Projektet blev startskottet på ett långsiktigt arbete.
Upplägg och genomförande
Konsult upphandlades för att processleda arbetet med projektet. En behovsanalys genomfördes genom djupintervjuer med verksamheter och workshops med arbetsgruppen. Enskilda marknadsdialoger har också genomförts med potentiella leverantörer till staden. Även en RFI (Request for information) för kommande upphandling för arbetskläder inre miljö har skickats ut för att samla in synpunkter och säkerställa att vi får med cirkulära kriterier i kommande upphandlingar. Slutligen sammanställdes resultaten i en rapport där vi bland annat fick rekommendationer på fortsatt arbete.