Cirkulär bearbetning av spån i fast tillstånd - en billig, hållbar och europeisk källa till Ti
Diarienummer | |
Koordinator | Kungliga Tekniska Högskolan - Kungliga Tekniska Högskolan Inst f materialvetenskap |
Bidrag från Vinnova | 962 925 kronor |
Projektets löptid | oktober 2024 - april 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Impact Innovation Net Zero industry - Programspecifika insatser |
Ansökningsomgång | Impact: Ökad resurseffektivitet och resiliens, etapp 1 |
Syfte och mål
Titan – en kritisk råvara från EU – krävs för många produkter inom energisektorn, men användningen är ofta oöverkomlig. Nya billiga och europeiska Ti-källor behövs för bred anpassning. Målet med projektet är att etablera en ny väg mot låg kostnad, högpresterande Ti-pulver för olika pulvermetallurgivägar, främst kallspraybeläggning och reparation, baserad på avfallsråvara.
Förväntade effekter och resultat
Vi kommer att utvärdera en industriellt gångbar process som omvandlar Ti-avfall till lågkostnadspulver genom solid-state-bearbetning och deras konsolidering genom kallspraybeläggning och additiv tillverkning till Ti-delar. Baserat på denna förstudie kommer vi att identifiera möjligheter och utmaningar samt nödvändiga metoder och expertis för ett fullskaligt projekt som kommer att realisera och bevisa den tekniska och ekonomiska genomförbarheten av denna betydande sekundära Ti-källa.
Planerat upplägg och genomförande
I den här förstudien kommer vi att bekräfta genomförbarheten av pulverproduktion från Ti-avfall, testbeläggningssimulering och snabb pulveroptimering genom en- och mångapartikelpåverkansdeponering, och teoretiskt planera och skissera industriskala kallspraydeposition och prestandatestning av beläggningarna.