SMF ChaseOn: ChaseOn SME Project Application for Bluetest AB
Diarienummer | |
Koordinator | Bluetest AB |
Bidrag från Vinnova | 1 000 000 kronor |
Projektets löptid | september 2017 - december 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Kompetenscentrum |
Viktiga resultat som projektet gav
Mål för Bluetest ChaseOn SME projekt * Bidra med testlösningar för projekt * Få insikt om nya testkrav inom fordons- och telekomindustrin * Utreda vilka krav för framtida kommunikationssystem som är lämpliga för modväxlarkammare test * Utföra tekniska undersökningar för att utreda möjligheter och begränsningar för att testa användarutrustning och/eller basstationshårdvara för framtida kommunikationssystem 5G * Utveckla modväxlarkammare teknik för att anpassa sig till nya testkrav för nästa generations trådlösa system.
Långsiktiga effekter som förväntas
Vi har i stort uppnått de uppsatta målen. De tekniska undersökningar vi har genomfört har stärkt vår organisations tekniska nivå på de områden som är nya i 5G i jämförelse med äldre kommunikationsstandarder. Teknikutvecklingen har gjort att vi kunnat ta fram nya produkter som RTS85HP för basstations testning och CATR in RC produkt för 5G testning av mobiltelefoner.
Upplägg och genomförande
Projektinput om nya 5G-standarder och deras tekniska egenskaper fick vi från kunder, industripartners, standardiseringsorganisationer som 3GPP och CTIA och universitet som Chalmers. Tekniska undersökningar utfördes mestadels av Bluetest själv med några råd från Chalmers University och ChaseOn partners.