Botniabanan; Artificiell frysning av jord, uppföljning av den tinande temporära konstruktionen invid
Diarienummer | |
Koordinator | Bjerking AB |
Bidrag från Vinnova | 367 000 kronor |
Projektets löptid | december 2022 - december 2024 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Målen uppfylldes i stort Jordprover kunde tas upp från olika djup och analyseras. Fältundersökningar av marken kunde genomföras. Geodetisk mätning kunde genomföras, fast sättningarna uppgår till 1,8 m. Vilket inneburit att det skapats en "dagvattendamm" som döljer jordpeglar och instrumentering under vattenytan. Ett mål kunde inte genomföras: registrering av totaltryck på tunneltaket från tunnelnivån, dels gick instrumentet sönder, dels var det svårt att få tillstånd att ta sig ned i tågtunneln.
Långsiktiga effekter som förväntas
Syftet med utvecklingsprojektet har varit att bland annat följa upp de prognoser som utvecklades i laboratoriemiljö, för att se om dessa kan utgöra underlag för korrekta sättningsprognoser. Svaret på denna fråga är att prognoserna i labb inte motsvarar verklig sättning. Dessutom är syftet att undersöka om den tinade jorden bibehållit sina ändrade egenskaper som den erhöll i frys-tiningsförsöken i laboratoriemiljön. svaret är ja. De egenskaper jorden får efter frys-tiningscykel kvarstår.
Upplägg och genomförande
Inläsning av tidigare projekt och resultat. Möten med referensgrupp, disk med ledamöter i gruppen. Planering av * fält-, mätningar o försök * labbförsök Deltagande i seminarier som anordnades av TrV FoI-portfölj, BIG. Aktiviteterna var rätt. Tidplanen haltade, eftersom det uppstod oväntade problem i fält. Området måste röjas. För mycket snö, för lite is, stort vattendjup, byggde bryggor som nästa vinter rycktes loss. Var sedan tvungen att hyra gummibåt och torrdräkt för att kunna mäta, etc.