Biobaserad medicinskt nät
Diarienummer | |
Koordinator | Uppsala universitet - Uppsala universitet Inst f kemi Ångström |
Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
Projektets löptid | november 2024 - oktober 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation |
Ansökningsomgång | BioInnovation Hypotesprövning Steg 1 - 2024 |
Syfte och mål
Infektioner och problem orsakat av icke nedbrytbara material fortsätter att vara en ledande orsak till lidande hos patienter och resurskrävande vård, undersöker projektet antibakteriella, bioresorberbara nät en lösning som både minskar risken, främjar snabbare läkning och minskar belastning på vår miljö. Projektet kombinerar företaget Novus Scientifics kunskap om medicinska nät med Uppsala Universitets (UU) kunskap om geler.
Förväntade effekter och resultat
1. I labskala validerat konceptet med kontrollerad frisättning av antibiotika från produkten. 2. Skaffat kunskap om marknadens storlek och marknadspotential av tilltänkt produkt. 3. Ett utkast till affärsmodell inkluderande exempelvis patientgrupper, sjukvårdskostnader och patientnytta. Hypotesprövningen ska ge underlag till NO/GO för vidare utveckling
Planerat upplägg och genomförande
1. Framtagning och testning av prototyp. 2. Utförande av en förenklad marknadsanalys via Novus Scientifics kontaktnät med en följande ekonomisk analys. 3. Ta fram en hållbarhetsanalys med en översiktlig livscykelanalys med benchmarking mot dagens medicinska nät.