Avsaltning mha restvärme från industrier
Diarienummer | |
Koordinator | Helios Innovations AB |
Bidrag från Vinnova | 900 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2021 - juni 2022 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 2 våren 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Detta projektet syftade till att kommersialisera vår nya avsaltninsgteknik som kan rena havsvatten med hjälp av restvärme. Tyvärr märkte vi en tid in i projektet att marknaden ej var redo att betala mer för rent vatten och vi var tvugna att ändra fokus. Vi lyckades omdesigna tekniken för att behandla farligt avfall och industriellt processvatten istället för havsvatten och ser idag det som en bättre affär både för miljön och bolagets tillväxtpotential. Projektet har nu gett oss mycket goda förutsättningar att skala upp vår försäljning och resulterat i en demonstrationsanläggning.
Långsiktiga effekter som förväntas
Vi förväntade oss att vi skulle kunna nå ut på marknaden med vår teknik under 2022 i stor skala och har tyvärr sett att denna resa kommer kräva något längre tid. Utmaningarna med att skala upp till serieproduktion av stor industriell utrustning och etablera sig i en ny branch har gjort att vi behövt skjuta fram våra mål till 2023.
Upplägg och genomförande
Vi kan ha underskattat svårigheten att introducera en ny teknik på en ny marknad, vilket lett till förseningar att uppfylla våra högt ställda mål. Vi är samtidigt mycket nöjda över att denna svåra utmaning har tvingat oss som bolag att omvärdera vår teknik och dess marknadsmöjligheter, vilket lett oss in på ett helt nytt användningsområde med större miljönytta.