Användartester och fokusgrupper elektrisk utombordsmotor
Diarienummer | |
Koordinator | Zparq AB |
Bidrag från Vinnova | 900 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2023 - september 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 2 våren 2023 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet har som planerat genomfört tester av Zparq´s prototyp till en elektrisk utombordsmotor i naturlig miljö. Projektet har varit mycket produktivt och gett värdefull kunskap om hur användare uppfattar systemet och vad som är viktigt och prioriterat utifrån körupplevelse, underhåll, design, köpbeteende och ägande.
Långsiktiga effekter som förväntas
Verkliga kundbehov och användbarhet för lösningen har verifierats. Prototyper har kunnat vidareutvecklats till en Beta-serie. Testerna har möjliggjort verifiering och justering - av såväl design, konstruktion av delsystem samt den tänkta produktpaketeringen. Genom att påvisa proof-of-concept för Zparq’s unika teknik har intresset ökat ytterligare hos internationella kunder och partners.
Upplägg och genomförande
Testförberedelser (Maj-Jun 2023) Demonstrationer, intervjuer och rekrytering av användargrupper (Sep 23-Maj 24) Etablering testplattform (Maj-Juli 24) Benchmark Tester (Jun-Sep 24) Användartester (Jul-Sep 24) Analys: Upplägget har fungerat väl och kommer att användas av Zparq vid liknande projekt även framöver. En utmaning är säsongsberoendet: Svårt att rekrytera ’vanliga användare’ under den kalla årstiden, samt de begränsningar som is, snö och mörker innebär.