ABI ESA-BIC
Diarienummer | |
Koordinator | ARCTIC BUSINESS INCUBATOR AB - Aurorum Business Incubator AB |
Bidrag från Vinnova | 400 000 kronor |
Projektets löptid | januari 2016 - september 2016 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med detta projekt har varit att säkerställa uppstarten av ESA-BIC Sweden med mål att etablera kontakter med relevanta organisationer, investerare och mellan de ingående inkubatorerna, etablera ESA-BIC Sweden som en partner mot dem och ev. starta andra relaterade projekt och aktiviteter. Detta är uppfyllt.
Långsiktiga effekter som förväntas
ESA-BIC Sweden med dess tre ingående inkubatorer har nu ett väletablerat kontaktnätverk både mellan sig samt med andra relevanta investerare, nätverk och organisationer nationellt men även internationellt. Detta ger en mycket god förutsättning för det fortsatta arbetet inom ESA-BIC Sweden och har även resulterat i separata aktiviteter och projekt med några av dessa i syfte att stärka rymdsektorn i Sverige (och den kan självklart tillkomma fler projekt och aktiviteter över tiden).
Upplägg och genomförande
Aktiviteterna har letts och genomförts av ABI med egen personal och med externa konsulter med mindre inblandning av personal från UIC och Innovatum. Arbetet har styrts och prioriterats av ESA-BIC Sweden och har alltså skett helt i enlighet med styrning och prioritet från ABI, UIC och Innovatum. Alla resultat och aktiviteter är delade och spridda inom ESA-BIC Sweden.