Mötet syftar till att informera om utlysningar inom Mission En giv för den europeiska marken (Mission Soil) och bidra till bättre förståelse inför en potentiell ansökan. Förutom en presentation från den nationella kontaktpersonen (NCP) för Mission Soil får du höra från svenska deltagare i projekten iCOSHELLs och AI4SoilHealth som delar med sig om sina erfarenheter.
Obs! Arbetsprogrammet för 2025 är ännu inte publicerat. Publicering förväntas ske i slutet av april. EU-kommissionen kommer hålla ett informationsmöte på engelska den 22 maj och NCP4Missions anordnar ett internationellt matchmaking-möte den 26–27 maj.
Preliminär agenda:
- 10:00 – 10:10 En introduktion till Mission Soil
- 10:10 – 10:20 Kommande utlysningar
- 10:20 – 10:35 Panelsamtal med Cheryl Marie Cordeiro och Erik Sindhöj, RISE (iCOSHELLs) och Gustaf Hugelius, Stockholms universitet (AI4SoilHealth)
- 10:35 – 10:50 Frågor
Mötet hålls digitalt via Teams. En länk till mötet kommer att skickas dagarna innan mötet äger rum.
Det kommer att finnas möjlighet att ställa frågor. Skicka gärna in din fråga redan vid anmälan så försöker vi besvara den under mötet.
Mötet kan komma att hållas på engelska vid behov.
Vill du få löpande utskick från den nationella kontaktpersonen för EU Missions kan du registrera dig på följande länk: Utskick om EU Missions.